Šéf Hewlett Packard Enterprise Slovensko Santiago Aguado: Bez digitalizácie nemá budúcnosť skoro žiadna firma
Čas čítania: 6m. 14s.

Šéf Hewlett Packard Enterprise Slovensko Santiago Aguado: Bez digitalizácie nemá budúcnosť skoro žiadna firma

,
29.7.2021
Regional managing director HPE Slovensko hovorí o tom, komu sú produkty a služby HPE primárne určené, predstavuje hlavné oblasti trhového zamerania značky, ale zdôrazňuje aj dôležitosť digitálnej transformácie pre firmy a štát.

V rozhovore sa dozviete:

  • viac o značke HPE a jej pôsobení na slovenskom trhu,
  • aké produkty a služby ponúka,
  • v čom sa HPE GreenLake odlišuje od tradičných cloudov,
  • prečo je digitálna transformácia firiem dôležitá a ako vám s ňou môže pomôcť HPE.

Na Slovensku je značka Hewlett Packard Enterprise (HPE) známa najmä vďaka špičkovým enterprise technológiám, expertízou a nasadením zamestnancov. Vzťahy s klientmi a zákazníkmi za viac ako 20 rokov spolupráce v mnohých prípadoch prerástli do roviny strategických partnerstiev.

HPE Slovensko sa zameriava na rozvoj poradenských kapacít, ktoré do budúcnosti považuje za kľúčové. Popri štandardnej modernizácii podnikového IT ide o biznisovú dátovú analytiku, digitálnu transformáciu podnikov na riešenia založené na hybridnom cloude, či prechod na model využívania IT zdrojov formou služby.

Dve dominantné služby z ponuky HPE Slovensko

Práve posledná oblasť, známa aj ako Consumption–based IT, pre HPE  znamená strategický posun na trhu podnikového IT, keďže dramaticky mení ťažkopádnu a centrálne riadenú firemnú infraštruktúru a prináša do firiem svižnosť a dynamiku.

Potvrdzuje to aj regional managing director slovenskej pobočky HPE Santiago Aguado: „Z nášho portfólia by som vypichol dve hlavné služby – prvou je komplexné IT poradenstvo, kde pomocou našej expertízy a dlhoročnej praxe vieme hlavne tým väčším organizáciám pomôcť s ich vlastnou prevádzkou a rozvojom IT. Toto je užitočné hlavne pre firmy, ktoré začali intenzívne uvažovať o digitálnej transformácii. Tou druhou službou je HPE GreenLake.“

Podľa neho bolo uvedenie HPE GreenLake na globálny trh signálom, že HPE sa chce stať štvrtým svetovým poskytovateľom cloudových služieb. Oproti tradičným poskytovateľom cloudu má však HPE GreenLake jednu obrovskú výhodu: zákazníci ju môžu prevádzkovať vo svojom vlastnom datacentre.

„S HPE GreenLake sa snažíme osloviť hlavne klientov, ktorí nie sú z rôznych dôvodov pripravení presúvať svoje dáta či aplikácie do zdieľaného cloudového centra. Možno sa obávajú prísnej regulácie v podobe GDPR, možno urobili strategické rozhodnutie, že svoje dáta nikdy nezveria do rúk tretích strán, alebo im presun do cloudového centra nedáva ekonomický zmysel,“ dopĺňa. Pre tento typ firiem je najvhodnejším riešením mať dáta a aplikácie vo vlastnom datacentre a prevádzkovať ich vo vlastnej réžii.

Sú dáta v HPE GreenLake dostatočne zabezpečené?

Bezpečný spôsob uloženia a prevádzky dát je jedným z atribútov cloudového datacentra. Práve bezpečnosť patrí medzi rozhodujúce faktory, na základe ktorých sa klienti rozhodujú, či svoje dáta do cloudu dajú.

Santiago Aguado ubezpečuje, že technológie sa neuveriteľne posunuli vpred. „Keď nastúpil cloud, firmy sa oprávnene pýtali – sú naše dáta v bezpečí, dostane sa k nim niekto iný? Konkurenčná výhoda častokrát stojí práve na citlivých dátach a ich zabezpečenie je preto veľmi dôležité. 

Za uplynulých 10 rokov však všetci veľkí poskytovatelia cloudu urobili obrovské množstvo práce na certifikácii a zabezpečení datacentier a existujú špičkové technológie, ktoré dokážu zabezpečiť cestu dát od klienta až do datacentra.“

Pre koho je HPE GreenLake určený

Zákazníci si vďaka HPE GreenLake môžu ponechať maximálnu fyzickú kontrolu nad prevádzkou svojho IT prostredia. „Je to odpoveď pre tých, ktorí nechcú odísť k tretej strane,“ uvádza S. Aguado a dodáva, že táto technológia je charakteristická tým, že celá infraštruktúra vrátane samotnej technológie bežia v datacentre u zákazníka. Zároveň čerpajú benefity v podobe maximálneho škálovania výkonu a kapacity, či platobného modelu pay-per-use. Platia teda len za to, čo skutočne spotrebujú.

„Našimi klientmi sú priemyselné spoločnosti, telco operátori, banky, poisťovne či štátne inštitúcie,“ hovorí šéf HPE Slovensko. Práve pre tento typ stredne veľkých a veľkých organizácií je HPE GreenLake jedným z najlepších cloudových riešení.

Digitalizácia sa pre firmy stala imperatívom

HPE sa v súčasnosti zameriava aj na expertné konzultácie a poradenstvo v oblasti digitálnej transformácie. „Na Slovensku máme na jednej strane odvetvie konzervatívnejšieho výrobného priemyslu a potom sú to firmy, ktoré sa do digitálnej éry už narodili. Tie majú oproti tradičným firmám veľkú výhodu,“ tvrdí S. Aguado.

Zároveň je presvedčený, že bez digitálnych technológií podniky v dnešnej dobe už nedokážu fungovať. „Trúfnem si povedať, že bez digitalizácie skoro žiadna firma nemá budúcnosť. Minulý rok to bola práve pripravenosť firiem na prácu z domu, ktorá im pomohla – alebo naopak nepomohla – pokračovať vo svojej bežnej činnosti. Práca na diaľku sa stala nevyhnutnosťou a ak na to firma nemala dostatočné technológie či procesy, bola veľmi silno skúšaná,“ hovorí.

Potrebu digitalizácie biznisu potvrdzuje aj enormný nárast konkurencie. Na trhu sa v posledných rokoch objavili úspešné a hlavne digitálne pripravené startupy, ktoré vďaka používaniu pokročilých technológií dokázali narušiť hegemóniu tradičných firiem. A to napriek tomu, že v mnohých prípadoch ide o niekoľkonásobne menšie spoločnosti. „Deje sa to v mnohých odvetviach – príde malá firma s nápadom a zrazu dokáže brať zákazníkov veľkým etablovaným hráčom. Preto sa digitálna transformácia stala pre podniky silným imperatívom,“ konštatuje S. Aguado.

Digitálna transformácia v réžii HPE

Digitálna transformácia tradičného biznisu je síce potrebná, no zároveň aj veľmi náročná úloha. „Digitálna transformácia firmy je typicky otvorením základov podnikania. Mení samotný hlavný biznis firiem, komunikáciu s interným a externým prostredím, ide teda o prierezovú aktivitu veľkej celofiremnej transformácie. Je to komplexný proces a práve s týmto procesom vieme klientom pomôcť,“ uvádza šéf HPE Slovensko.

HPE má skúsenosti a expertízu z mnohých digitalizačných projektov v rôznych odvetviach. „Klientov vieme dostať do problematiky, vieme im pomôcť s vytipovaním odvetví, kde môžu rýchlo uspieť, dokážeme pre nich pripraviť transformačnú mapu. Hlavne sa toho netreba báť a pustiť sa do digitálnej transformácie čím skôr,“ dodáva S. Aguado.

Viac o HPE GreenLake https://www.doveryhodneit.sk/produkty-a-riesenia/greenlake/

SVET HPE

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.

Spýtajte sa špecialistu

Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Email nieje správny.
Telefón nieje správny.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Môže vám spoločnosť HPE poskytnúť personalizovanú komunikáciu o spoločnosti HPE a vybraných produktoch, službách a ponukách spoločnosti HPE?

Telefón

SMS

E-mailChcem odoberať novinky HPE (Newsletter).

Súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami a prečítal/a som si zásady ochrany súkromia a udeľujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov

Nepodarilo sa odoslať formulár.
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Stiahnite si infografiku zdarma

A získajte stručný prehľad prečo je HPE GreenLake vhodným produktom práve pre vás, stačí keď nám zanecháte svoj email.

Email nieje správny.


Chcem odoberať novinky HPE (Newsletter).

Súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami a prečítal/a som si zásady ochrany súkromia a udeľujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.