Martin Kahan: Vďaka partnerstvu so spoločnosťou Intel sme získali veľký technologický náskok
Čas čítania: 13m. 4s.

Martin Kahan: Vďaka partnerstvu so spoločnosťou Intel sme získali veľký technologický náskok

6.12.2020
V spolupráci s Intelom sme dokázali totálne zmeniť pohľad na to, ako sa dá využívať podnikové IT, hovorí v rozhovore Martin Kahan, produktový manažér v HPE Slovensko.

Martin Kahan, produktový manažér  pre oblasť serverov a storage, pôsobí v HPE (predtým HP a Compaq) už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie prešiel rôznymi pracovnými pozíciami od lokálnej hardvérovej presales podpory až po manažment servisných riešení v rámci EMEA regiónu.

Po určitom čase strávenom na regionálnej úrovni sa v roku 2017 vrátil do svojej domovskej slovenskej pobočky HPE, kde momentálne vedie produktovú divíziu serverov a storage. Ako sám hovorí: „Vrátil som sa domov, lebo je tu skvelý tím, zmysluplná práca a oveľa hmatateľnejšie výsledky. Byť blízko k vývoju nových produktov  je síce fajn, ale práca vo fyzickej prítomnosti s kvalitnými ľuďmi sa nedá ničím nahradiť.“

Technológie Intel sa stali pevnou súčasťou produktov a služieb HPE. Predstavte nám ich bližšie.

Intel je strategickým partnerom Hewlett Packard Enterprise (HPE) už dlhé roky. Tento svetový líder vo vývoji revolučných procesorov a pamätí sa postupne stal neoddeliteľnou súčasťou našich systémov. Najnovšie procesory Intel Xeon alebo technológia Intel Optane využívaná v SSD diskoch a perzistentných pamätiach sú kľúčové pre mnohé naše produkty, napríklad HPE Synergy, HPE Nimble Storage alebo štandardné servery HPE ProLiant. Procesory Intel Xeon poháňajú aj servery HPE Superdome Flex, ktoré sú nadizajnované tak, aby boli schopné naplno využiť potenciál Intel Optane technológie. Intel má v našich produktoch dominantné zastúpenie.

Súčasťou tejto spolupráce je aj nová perzistentná pamäť. Pokiaľ viem, tá je založená práve na pamäti Intel Optane. Skúste popísať jej najväčšie benefity a oblasť nasadenia.

Ide o rýchlu, veľkokapacitnú a nákladovo efektívnu pamäť, ktorá je napríklad zakomponovaná do HPE Synergy, nástupkyni populárnych serverov HPE BladeSystem. HPE Synergy sa okrem schopnosti naplno využiť potenciál perzistentných pamätí vyznačuje aj značnou mierou automatizácie, vďaka ktorej je možné výpočtové prostredie veľmi rýchlo a efektívne modifikovať. HPE Persistent Memory je základom memory-driven computingu, ktorý sa využíva najmä pre veľké databázy. Jednou z jej hlavných výhod je skutočnosť, že aj po vypnutí servera dáta ostanú uložené v pamäti. Ak má databáza veľkosť niekoľkých terabajtov, pri použití HPE Persistent Memory bude v porovnaní so štandardnými volatilnými pamäťami, pri ktorých sa databáza musí znovu natiahnuť z diskov, násobne rýchlejšia.

Skôr či neskôr sa v IT prevádzke objaví problém s nedostatkom kapacity či rýchlosťou spracovania dát. Aké riešenie ponúka HPE?

Základom dobrého riešenia je v prvom rade dobrý návrh IT infraštruktúry v úplnom úvode. Ten by mal  zohľadňovať budúce potreby a strategické zámery firmy, preto by som každému odporúčal radšej siahnuť po aktuálne najvyspelejších technologických vychytávkach, ktoré budú parametrami aktuálne aj o pár rokov. Niektoré som už pomenoval. Osobne ma nebaví meniť mobilný telefón každý rok, preto si vždy radšej kúpim ten najlepší, ktorý sa aktuálne v danom čase na trhu nachádza a potom ho používam dlhšie obdobie aj s výkonnostnou a kapacitnou rezervou. Chápem, že takýto CAPEXový „overprovisioning“ nemusí vyhovovať každému, preto HPE prišlo aj s OPEXovým variantom IT as a Service v podobe služby HPE GreenLake. Ten je priamou odpoveďou na vašu otázku, keď netušíte, ako sa bude vaše podnikanie vyvíjať o dva–tri roky.

Čo to znamená pre firemný manažment IT služieb?

Jednoducho povedané, firma  bude mať väčšie možnosti a bude fungovať efektívnejšie. Výberom vhodných technológií dokáže ušetriť, spotrebuje menej energie, nepotrebuje investovať veľa peňazí do zbytočne predimenzovanej IT infraštruktúry a dokáže lepšie manažovať IT procesy a operácie. Tým pádom spracuje viac transakcií, obslúži viac zákazníkov a výsledkom bude lepšie hospodárenie a vyššie tržby. Je to win–win situácia, avšak iba za predpokladu, že dané riešenie, resp. SLA podpísané s dodávateľom zaručuje dostatočnú flexibilitu. Osobne som presvedčený, že subscription model  prevalcuje štandardné obstarávanie už o pár rokov. Nehovorím pritom o stopercentnom prechode do cloudu, nakoľko cloud by nemal byť cieľom – je to len jeden z možných modelov práce. Hovorím o tom, že ak ste si pred pár rokmi kúpili full HD televízor, pri dnešnej ponuke 4k a 8k rozlíšení je váš televízor už technologicky zastaraný. To isté sa nám deje aj vo firemnom IT, ktoré je oveľa komplexnejšie, preto je podľa mňa subscription model len otázkou času. Na meniace sa požiadavky aj v oblasti IT služieb totiž dokáže reagovať oveľa pružnejšie.

Firmy častokrát bojujú s obrovským množstvom dát, ktoré k nim prúdia. Boria sa s ich spracovaním a analýzou a nedokážu z nich vyťažiť maximum. Máte na to recept?

Áno, budem sa opakovať, ale na to, aby to firmy zvládli, potrebujú mať nasadené kvalitné technológie. Dodnes si spomínam na moment, keď som vo svojom notebooku vymenil klasický rotačný disk za SSD. Bol to doslova šok a úprimne som nečakal až také dramatické zrýchlenie. O to viac to platí v komplexnejšom IT prostredí. Začíname od kvalitných komponentov, napríklad diskov. Najnovšie SSDčka od Intelu ťažia z novej pamäťovej technológie Storage Class Memory a vďaka dodatočnej úrovni cache pre načítanie dát v každom kontroléri sa vyznačujú nízkou latenciou. Predstavujú úplne nový pohľad na spôsob, akým sa firemné dáta doteraz spracúvali a ukladali. Uvediem príklad – úložisko HPE Nimble Storage. To dokáže z tejto technológie vyťažiť maximum. Funguje tak, že často používané dátové bloky sú automaticky spracované a uložené do rýchlej oblasti s takmer okamžitým prístupom. V praxi to potom znamená, že správcovia databáz nemusia riešiť zbytočnú administráciu a optimalizáciu celého systému. Tak sa to robilo pred 15 rokmi, dnes nám už našťastie výrazne pomáha aj umelá inteligencia a strojové učenie.

Dnes je cloud doslova nevyhnutnosťou, napriek tomu z prieskumov vyplýva, že podniky sa prechodu na cloudové riešenia obávajú. Vnímate to rovnako?

Je pravda, že mnohé firmy majú z cloudu vrásky na čele. Pramení to z neistoty, či sú na presun do cloudu dostatočne pripravené, ale aj z obavy, že ich IT projekty a aplikácie nebudú s cloudom kompatibilné. Musím povedať, že niekedy aj oprávnene, lebo kompatibilita môže byť kameňom úrazu. Zákazníci tiež argumentujú tým, že ak dnes všetko funguje na súčasnom firemnom železe, prečo to meniť? Žiaľ, takýto spôsob uvažovania nie je najšťastnejší, lebo úplne ignoruje súčasné výzvy a dynamiku primárneho predmetu podnikania zákazníka. IT prevádzka by mala mať tieto potreby zmapované a v dostatočnom predstihu na ne reagovať. To sa, žiaľ, v mnohých prípadoch nedeje.

Nie je práve toto argumentom, prečo by zákazníci mali intenzívne rozmýšľať o prechode do cloudu?

Niet pochýb o tom, že požiadavky na súčasné IT sú úplne iné ako pred 10 rokmi. Nie som si však úplne istý, že cloud je odpoveďou na všetky súčasné problémy IT. Ako som už spomenul, cloud by nemal byť cieľ, ale iba jeden z možných spôsobov, ako dosiahnuť obchodné výsledky. Podnikanie je dnes oveľa dynamickejšie, agresívnejšie a na toto už rigidne vystavaná IT infraštruktúra častokrát nestačí. Navyše efektivita mnohých slovenských IT prevádzok je dnes doslova paralyzovaná nánosom neprehľadných procesov, politík a historického „bahna“, takže prechod do cloudu by mohol byť určitým vykúpením a pre mnohé firmy by mohol znamenať výraznú akceleráciu v ich podnikaní. Sú tu kontajnery, umelá inteligencia, strojové učenie, automatizácia, avšak na to, aby ste ich mohli využiť vo svoj prospech, potrebujete inovovať.

Má dnes vôbec význam vlastniť podnikovú IT infraštruktúru? Nie je to už tak trochu „old fashion“ cesta?

Záleží na uhle pohľadu. My Slováci veci stále radi vlastníme, častokrát bez ohľadu na to, ako rýchlo starnú. V IT je zastarávanie techniky obzvlášť dramatické. Takže buď nakúpite nadčasové a drahšie zariadenia, alebo si ich prenajmete. O tom, ktorou cestou ísť, by mali rozhodnúť najmä (ale nielen) ekonomické parametre naviazané na predmet vášho podnikania. Fyzické umiestnenie zariadení je tiež dôležitým parametrom. Chcete, aby firemné údaje boli uložené vo vašom datacentre alebo virtuálne v datacentre v inom meste, štáte prípadne na inom kontinente? Tu niekde je skrytá odpoveď na otázku, či železo nakúpiť do vlastníctva, alebo ísť cestou verejného, privátneho či hybridného cloudu. Cloud totiž môžete mať vybudovaný vo svojom datacentre na vlastnom železe, alebo na železe, za ktoré mesačne platíte určitý poplatok podľa toho, ako intenzívne ho využívate. My takéto riešenie máme v ponuke už zopár rokov a volá sa HPE GreenLake.

GreenLake je teda niečo ako súkromný, respektíve hybridný cloud?

Áno, aj. Príkladom môže byť naša hybridná cloudová infraštruktúra HPE Synergy, do ktorej je zakomponovaná úplne nová HPE Ezmeral kontajnerová platforma. Vyniká flexibilitou a zákazníci si ju môžu poskladať presne podľa vlastných predstáv. Perfektne zvládne prevádzku natívnych cloudových aplikácií, ale aj monolitických aplikácií mimo cloudu. Infraštruktúra je priamo u zákazníka v jeho datacentre, pričom naplno využíva výhody cloudových riešení. Prípadne časť prevádzkuje v privátnom cloude a časť umiestni do verejného cloudu. Navyše platí len za to, čo reálne z IT infraštruktúry využije. Mesačne a s úplnym prehľadom o spotrebe. Toto je len pár výhod HPE GreenLake, ktorý dnes reprezentuje najmodernejší spôsob obstarávania IT technológií. Samozrejmosťou je špičkový zákaznícky servis HPE, klientom ochotne a profesionálne pomôžeme so všetkými procesmi, ktoré so sebou prechod do cloudu prináša.

Špeciálnou kapitolou sú aplikácie SAP a hlavne migrácia podnikovej databázy do SAP HANA. Ako z nej môžu ťažiť vaši zákazníci?

Systémy a aplikácie SAP patria medzi najpoužívanejšie podnikové rozhrania a migrácia do novej platformy SAP HANA môže dramaticky akcelerovať podnikovú analytiku a zároveň zjednodušiť firemné IT operácie. Urobili sme maximum pre to, aby SAP HANA bežala najlepšie práve na našich systémoch.Spojenie HPE a Intel migráciu maximálne uľahčuje a zaručuje bezproblémovú prevádzku na certifikovanej infraštruktúre.

Častým problémom je technologická obnova podnikového systému, pri ktorej firmy nemajú istotu, že im všetko bude bežať tak ako predtým aj po migrácii celej databázy.

Môžem vás uistiť, že SAP HANA je pre systémy HPE optimalizovaná skvele. Až 90 % serverov SAP HANA beží s procesormi Intel a SAP HANA rozhranie je optimalizované pre škálovateľné procesory druhej generácie Intel Xeon a HPE Persistent Memory. Aplikácie SAP dokonale poznáme, nasadili sme viac ako 34 000 SAP HANA serverov a sme svetovým lídrom v tomto segmente. Sami aplikácie SAP používame a prevádzkujeme jedno z najväčších SAP HANA prostredí v troch HPE datacentrách.

Čoraz viac sa skloňuje aj aplikácia umelej inteligencie v enterprise riešeniach. AI už nie je len buzzword, stáva sa rozhodujúcim inovatívnym prvkom v biznise. S čím prichádza HPE?

Podľa prieskumov väčšina slovenských firiem zvažuje implementáciu AI technológie v najbližších troch rokoch. Vieme, že rastie počet náročných zákazníkov, ktorí biznisové aktivity stavajú na metódach deep learningu či machine learningu. Vďaka spojeniu HPE a Intel získajú hardvér a služby, ktoré sú na všetky AI operácie skvelo pripravené. Najnovšie servery od HPE vďaka procesorom Intel Xeon a pamäťovej technológii Intel Optane Persistent Memory už AI nástroje naplno využívajú. Napríklad najnovší server HPE Superdome Flex 280 s treťou generáciou procesorov Intel Xeon predstavuje ideálne riešenie, ktoré zvládne aj tie najnáročnejšie AI operácie.

Otázka na záver: máte vo svojom portfóliu niečo skutočne unikátne, čím by ste sa radi pochválili?

Je toho, samozrejme, viac, ale zo všetkého najviac by som asi najviac vyzdvihol HPE InfoSight. HPE InfoSight v podstate nie je produkt, ale technológia zabudovaná do našich systémov. Tá non-stop analyzuje celú IT infraštruktúru prostredníctvom telemetrických dát – storage, servery aj sieťové zariadenia. Zbiera a vyhodnocuje informácie o výkone, priepustnosti, latencii, datových tokoch, pričom klientské dáta ju, samozrejme, nezaujímajú.

HPE InfoSight dokáže klienta napríklad včas varovať pred nevhodnými nastaveniami systému, pravdepodobným výpadkom komponentu alebo mu rovno ukáže bottle neck v infraštruktúre. Častokrát sa stáva, že klient hľadá úzke miesto kvôli pomalej odozve servera na diskovom poli, avšak HPE InfoSight veľmi rýchlo identifikuje možný problém s nastavením parametrov virtuálneho servera. Je to ohromný šetrič času.

Základným zdrojom informácií je celosvetová inštalovaná báza HPE produktov, z ktorej neustále zbiera nové informácie o možných problémových stavoch. Je to veľmi užitočný nástroj, ktorý rieši problémy ešte predtým, než vzniknú. Táto platforma je založená na veľkých dátach a umelej inteligencii, pričom kombinuje technológiu strojového učenia a prediktívnej analytiky. A ako sa dá získať? Stačí si zakúpiť ktorýkoľvek z produktov HPE určených pre podnikový segment a HPE InfoSight získate automaticky zadarmo v cene produktu. Je to naozajstná pridaná hodnota, ktorú oceníte, až keď ju začnete naplno využívať.

 

SVET HPE

Táto stránka používa cookies

Súbory cookie používame na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránok, na poskytovanie funkcií sociálnych médií a na vylepšenie a prispôsobenie obsahu a reklám. Viac o cookies

Spýtajte sa špecialistu

Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Email nieje správny.
Telefón nieje správny.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Vyberte jednu z možností.
Nesprávne vyplnené pole.
Osobné údaje, ktoré nám poskytnete v súvislosti s uskutočnením tejto konferencie budú spracúvané prevádzkovateľom: Hewlett Packard Enterprise Slovakia, s.r.o., Galvaniho 19045/19, Bratislava – mestská časť Ružinov 821 04, IČO: 50 438 336 (HPE SK) na tieto účely: organizácia a účasť na tejto konferencii (právny základ – oprávnený záujem) a marketingové účely (právny základ – Váš súhlas).
Spoločnosť HPE SK Vás upozorňuje, že na konferencii budú zaznamenávané fotografie a/alebo videozáznamy a tieto môžu byť spoločnosťou HPE SK použité pre marketingové účely. Pre spracúvanie ďalších osobných údajov pre marketingové účely prosím vyznačte Vašu preferenciu nižšie.
Môže vám spoločnosť HPE odosielať prispôsobené oznámenia o produktoch, službách, ponukách a udalostiach spoločnosti HPE a vybraných partnerov HPE?

Telefón

E-mail

Ďalšie informácie o tom, ako spoločnosť HPE spravuje, používa a chráni vaše informácie, nájdete vo (https://www.hpe.com/cz/en/legal/privacy.html). Svoj súhlas s prijímaním marketingových oznámení od spoločnosti HPE môžete kedykoľvek odvolať alebo upraviť. Môžete tak urobiť pomocou vyjadrenia explicitného nesúhlasu, výberu preferencií v dolnej časti e-mailového marketingového oznámenia alebo pomocou tohto prepojenia. Proti spracúvaniu Vašich osobných údajov môžete namietať.
Ak ste na prijímanie marketingovej komunikácie zadali svoje mobilné telefónne číslo, môžu sa účtovať poplatky za roaming.


Chcem odoberať novinky HPE (Newsletter).

Súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami a prečítal/a som si zásady ochrany súkromia a udeľujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov

Nepodarilo sa odoslať formulár.
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Registrácia na prednášku

Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Email nieje správny.
Telefón nieje správny.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Nesprávne vyplnené pole.
Osobné údaje, ktoré nám poskytnete v súvislosti s uskutočnením tejto konferencie budú spracúvané prevádzkovateľom: Hewlett Packard Enterprise Slovakia, s.r.o., Galvaniho 19045/19, Bratislava – mestská časť Ružinov 821 04, IČO: 50 438 336 (HPE SK) na tieto účely: organizácia a účasť na tejto konferencii (právny základ – oprávnený záujem) a marketingové účely (právny základ – Váš súhlas).
Spoločnosť HPE SK Vás upozorňuje, že na konferencii budú zaznamenávané fotografie a/alebo videozáznamy a tieto môžu byť spoločnosťou HPE SK použité pre marketingové účely. Pre spracúvanie ďalších osobných údajov pre marketingové účely prosím vyznačte Vašu preferenciu nižšie.
Môže vám spoločnosť HPE odosielať prispôsobené oznámenia o produktoch, službách, ponukách a udalostiach spoločnosti HPE a vybraných partnerov HPE?

Telefón

E-mail

Ďalšie informácie o tom, ako spoločnosť HPE spravuje, používa a chráni vaše informácie, nájdete vo (https://www.hpe.com/cz/en/legal/privacy.html). Svoj súhlas s prijímaním marketingových oznámení od spoločnosti HPE môžete kedykoľvek odvolať alebo upraviť. Môžete tak urobiť pomocou vyjadrenia explicitného nesúhlasu, výberu preferencií v dolnej časti e-mailového marketingového oznámenia alebo pomocou tohto prepojenia. Proti spracúvaniu Vašich osobných údajov môžete namietať.
Ak ste na prijímanie marketingovej komunikácie zadali svoje mobilné telefónne číslo, môžu sa účtovať poplatky za roaming.


Súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami a prečítal/a som si zásady ochrany súkromia a udeľujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov

Nepodarilo sa odoslať formulár.
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Stiahnite si infografiku zdarma

A získajte stručný prehľad prečo je HPE GreenLake vhodným produktom práve pre vás, stačí keď nám zanecháte svoj email.

Email nieje správny.


Chcem odoberať novinky HPE (Newsletter).

Súhlasím so všeobecnými obchodnými podmienkami a prečítal/a som si zásady ochrany súkromia a udeľujem súhlas so spracovaním mojich osobných údajov.

Nepodarilo sa odoslať formulár.
Tieto stránky sú chránené reCAPTCHA a spoločnosťou Google a platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.